Vietnē “Youtube” profilā “Latvijas Dabas video” ievietots video, kur meža kamerās redzams nofilmējies pieaudzis lācis, kurš ziņkārīgi apošņā izlikto kameru. Turklāt lācis pastaigājies pie atpūtnieku iecienītas atpūtas vietas.
Medību eksperti jau pirms laba laika brīdināja – Latvijā brūnie lāči ir krietni savairojušies. To var laiku pa laikam arī novērot dažādos soctīklu video, kurus iesūtījuši mednieki. Dzinējmedību laikā suņi “izdzinuši” lāčus un šādi video arī plašākai sabiedrībai ir aplūkojami aizvien biežāk.
Brūnais lācis ir aizsargājams plēsējs un tā medības Latvijas teritorijā nav atļautas. Tamdēļ arī precīzs monitorings netiek veikts par to, cik tad īsti lāču Latvijā šobrīd ir, taču eksperti brīdina, ka to skaitlis ir ļoti pieaudzis.
Lāčus mežos un to tuvumā var sastapt aizvien biežāk, turklāt ne tikai medībās. Arī sēņotāji jau ir fiksējuši šādus gadījumus, par ko pagājušajā vasarā tika veidoti arī vairāki TV sižetu.
Visticamāk, ka šobrīd Latvijā varētu dzīvot ap 130 indivīdiem. Visbiežāk lāču klātbūtne ir fiksēta Madonas, Gulbenes, Valmieras, Valkas reģionos, arī pie Krievijas, Baltkrievijas un Igaunijas robežām.
Lasi vēl: Fotogrāfam populārā dabas tūrisma vietā Valmieras novadā izdodas tikt pie unikāliem kadriem: lāči, kas pamana kameru (video)
Satiekot lāci mežā, ir ļoti svarīgi ievērot pareizus uzvedības principus, lai neraisītu dzīvniekam interesi par jums. Ja nu tomēr, esot mežā vai jebkur citur dabā, ir gadījies satikties ar lāci – centieties saglabāt mieru, lēnām, bez straujām kustībām atkāpieties, nepagriežot lācim muguru. Nekādā gadījumā nebēdziet no dzīvnieka! Tas tikai izraisīs lācim par jums papildus interesi. Turklāt no lāča aizbēgt nevar – par spīti savam izskatam un lielajam svaram, lācis skrien ļoti, ļoti ātri.
Šajā reizē lācis piefiksēts meža kamerā Jēkabpils novadā pie Priekulānu ezera, kas ir tūristu un atpūtnieku iecienīts apskates objekts. Lācis piegājis pavisam tuvu pie kameras, un to pat apošņājis. Pēc tam, kad apmierinājis savu interesi par šo objektu, lēnā solī devies tālāk savās gaitās.
Starp citu Priekulānu ezers ir viens no četriem Latvijas ezeriem, kur ir sastopams tā saucamais peldošais ezerrieksts (Trapa natans). Tas ir viengadīgs ezerriekstu dzimtas ūdensaugs. Kad tas zied, veidojas “rieksts”, bet peldošās lapas iekrāsojas visdažādākajās krāsās – no oranžas līdz spilgti dzeltenai.
Vēlos rudeņos šis “rieksts” nogrimst pārziemot dziļāk dūņās, bet pavasarī no izbirušajām sēklām izaug jauns augs, kas sāk ziedēt jūlijā. Tā patiesi ir ļoti reta augu suga Latvijā, kas sastopama tikai četros ezeros un jau minētais Priekulānu ezers ir viens no tiem. Šis retais augs ir iekļauts Latvijas “Sarkanajā grāmatā” un plūkt to ir aizliegts.
Lācis pienāk pie meža kameras, pie Priekulānu ezera. Skaties video: